خلاصه‌ای از بحث ختنه زنان به بهانه کتاب تراژدی تن

فاطمه کریمی

در همه جوامع بشری از دیرباز روش های مختلفی به منظور خشونت علیه زنان و کنترل بدن زنان به علل گوناگون به کار گرفته شده است. بسیاری از این روش های اعمال خشونت بر علیه زنان، «نهادینه» شده و گاهی نیز این روشها به صورت سنت درآمده و قداست یافته اند. یکی از مهمترین این نوع خشونت ها، «ختنه زنان» یا عمل «قطع آلت تناسلی زنان» است.

قطع آلت تناسلی زنان یکی از مسائلی است که در دو دهه اخیر از سوی مجامع ملی و بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. ریشه ها و علل بروز این پدیده در تمامی جوامع بشری به دور از در نظر گرفتن نوع سیستم حکومتی که در جای خود می تواند نقش مؤثری ایفا کند برخواسته از فرهنگ و مناسبات حاکم بر جامعه است.

 در آوریل ۱۹۷۹، بحث قطع آلت تناسلی زنان وارد مباحث سازمان ملل شد و لزوم توجه به مناطقی که این عمل در آن به اجرا در می آید، در دستور کار سازمان ملل قرار گرفت. از این تاریخ به بعد، بحث ختنه زنان به سرعت در سطح ملی و بین المللی گسترش یافت و بر ضرورت جلوگیری از این عمل با بهره گیری از آموزش عمومی مردان و زنان، اعضای سازمان های بهداشتی و رهبران اجتماعات محلی تأکید شد.

 طی عمل مذکور، طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، بخش هایی از آلت تناسلی زنان (کلیتوریس، لب های کوچک و بزرگ) به دلایل مختلف غیر پزشکی قطع یا بریده می شود.

دلایل مختلفی از قبیل ورود به بزرگسالی، کاهش میل جنسی، پیشگیری از انتقال بیماریهای جنسی، نظافت و… برای انجام عمل قطع آلت تناسلی زنان عنوان شد اما دلیلی که بیشتر بر روی آن تأکید شده، کاهش میل جنسی زنان است.

روشن است که عمل قطع آلت تناسلي زنان به ويژه قطع كليتوريس بر بهداشت جنسی و باروری زنان اثری منفی دارد. آثار روانی از قبیل ترس، کابوس، اضطراب و… ناشی از این عمل و ضایعات ایجاد شده در اندام های تناسلی زنانه بسیار عمیق بوده و در اغلب موارد غیرقابل جبران است. کلیتوریس کلیدی است برای ایجاد عملکرد طبیعی تمایلات جنسی زنان و قطع آن موجب سرد شدن روابط جنسی، نداشتن ارگاسم، آمیزش دردناک و… می شود. با روشن شدن مضراتعمل قطع آلت تناسلي زنان و مسائل مختلفی که زنان طی این عمل با آن روبرو می شوند و همچنین فهم و درک تجربه زنان طی عمل مذکور، اهمیت و ضرورت بررسی این مسئله آشکار می شود.

طبق گزارشاتی که در سال ۲۰۰۱ توسط یونیسف انتشار یافت، عنوان شده است که اصل و منشاء این عمل ناشناخته است، آغاز آن به قبل از اسلام و مسیحیت بر می گردد، در هیچ یک از کتب مقدس (تورات، انجیل و قرآن) ذکری از این عمل به میان نیامده است، با این وجود، عمل مذکور، در بین مذاهب، فرهنگ ها و قومیت های مختلف رواج دارد.

آمارها همچنین حاکی از آن است که در حدود ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون زن و دختر در این کشورها دستخوش چنین ستمی شده اند، سالانه 2 میلیون نفر دیگر در معرض روبرو شدن با اين عمل قرار دارند و روزانه ۶۰۰۰ نفر به این آمارها اضافه می شوند.

در هیچ یک از گزارش های انتشار یافته از سوی سازمان های بین المللی اشاره ای به ختنه زنان در ایران نشده است و این مسئله از سوی بسیاری از فعالین اجتماعی پنهان بود. در چنین شرایطی کتاب تراژدی تن، حاصل پژوهشی است که با هدف شکستن سکوت از عمل قطع آلت تناسلی زنان و روشن ساختن زوایای پنهان این پدیده نگاشته شده است و در آن به بررسی تجربه زیسته زنانی که تحت عمل فوق قرار گرفته اند، پرداخته است. پژوهش فوق در شهرستان پاوه واقع در استان کرمانشاه در خلال سال های ۱۳۸۸ – ۱۳۸۶ صورت گرفته است.

Trackbacks/Pingbacks

  1. […] مطالعات زنان را برگزار کنند. تندیس این دوره به دو کتاب تراژدی تن اثر فاطمه کریمی، سفر دانه به گل اثر، مریم عاملی رضائی اهدا شد و از کتاب […]

  2. […] مطالعات زنان را برگزار کنند. تندیس این دوره به دو کتاب تراژدی تن اثر فاطمه کریمی، سفر دانه به گل اثر، مریم عاملی رضائی اهدا شد و از کتاب […]

  3. […] مطالعات زنان را برگزار کنند. تندیس این دوره به دو کتاب تراژدی تن اثر فاطمه کریمی، سفر دانه به گل اثر، مریم عاملی رضائی اهدا شد و از کتاب […]